Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlatý chrám Sikhů

15. 1. 2013

Guru Ram Das se rozhodl postavit chrám uprostřed jezera, ve městě, které se dnes nazývá Amritsar. Měla to být přesná kopie věčného chrámu, který lze nalézt jen ve vnitřních regionech. A tak pozval nejlepšího architekta, ale ten jeho nabídku odmítl. Vysvětlil to tím, že dokud nebude moci spatřit tento chrám ve vnitřních oblastech na vlastní oči, tak nebude schopen vytvořit ani jeho kopii.

Nemaje jinou možnost, vzal Guru Ram Das tohoto architekta do vnitřní oblasti zvané Rasam Dwar, kde tento věčný chrám spočívá. Jen tak mohla být stavba věčného chrámu Sikhů započata.

Architekt byl tak zaujat tím, co spatřil ve vnitřních oblastech, že přicházel ke svému Guru každý den a žádal, aby mohl být znovu pozvednut, protože se nemohl rozpomenout na drobné detaily z chrámu. Na jeho důmyslně, bohatě zdobené stěny, včetně vysokých klenutí a majestátních schodišť.

Stavba Zlatého chrámu Sikhů tak mohla pokračovat a byla dokončena až v době dalšího Mistra Guru Arjana. Tato majestátní budova se tyčí dodnes uprostřed vodní nádrže ve městě Amritsar.

A věrní  Sikhové  dodnes provádějí koupele v symbolickém chrámovém jezeře věříc, že vnější voda má moc očistit je od vnitřních hříchů…

Tradiční Sikhský příběh

 

zlaty-chram-sikhu.jpg