Kosmetické zázraky, nebo zase bajky?
Kosmetické zázraky, nebo zase bajky?
Poslední dobou dostáváme stále častěji dotazy ohledně nových kosmetických výrobků s obsahem kyseliny hyaluronové, či dokonce botoxu. Vzhledem k tomu, že tyto také kosmetické přípravky mají nejen častou, ale i zcela “pravdivou” reklamu v televizi, nemůže tomu být jinak, než že se jedná o novodobý kosmetický zázrak, po kterém každý omládne a bude se cítit lépe na těle i na duši. A někteří možná budou dokonce i spaseni. Občas se někdo dožaduje podobných jedinečností i od nás. Naše odpověď zní NE, nic takového v našich krémech, ani sérech nenajdete a věřte, že toto rozhodnutí píši s velikou radostí. Zdravou pokožku s mladistvým vzhledem, při jejímž “nošení” se cítíte výborně na těle i duši, umíme zajistit i bez jedů a kyselin. Postačí k tomu vysoce kvalitní rostlinné oleje, éterické oleje, maceráty, rostlinné výtažky, vitamíny a lecitin. Správnou hydrataci těla přes pokožku nikterak závratně neovlivníte. Vodu je potřeba udržet v pokožce navázanou na správný nosič… Takže zase starý dobrý pitný režim, vhodná strava a péče o své tělo i pomocí správného dýchání. A hlavně, respektování fyziologických vlastností pokožky! Rostlinné oleje zmiňujeme často stejně jako éterické oleje. Konec konců hodně potřebných informací o nich najdete v našem katalogu zde:
http://www.karelhadek.eu/katalog/rostlinne-oleje
Srovnávat následující složky mi přijde nevhodné, ale pro utvoření názoru, obrázku obsažených složek v krémech, je to nezbytné. Kosmetické výrobky firmy AKH nejvíce využívají lecitin a proto bude zmíněn právě on.
Lecitin (Fosfolipidy – Karel Hadek)
Působí zvenčí i zevnitř, zvyšuje intenzitu dýchání kůže a reguluje buněčnou výměnu. Ovlivňuje také měkkost a ohebnost. Fosfolipidy zamezují u normální a zvlášť suché kůže jejímu vysoušení po mytí. Tato vlastnost se také využívá v prostředcích na mytí vlasů. Regulují pH-hodnotu kůže a podporují přirozený ochranný plášť proti agresivním vlivům prostředí. V terapeuticky účinném množství působí pozitivně při kožních onemocněních, jedinečným způsobem podporují regeneraci. Široké veřejnosti je málo známo, že lecitin, případně potraviny na něj bohaté, podporují díky jeho jedinečnému složení regeneraci jater. Harmonická rovnováha lecitinu, kyseliny žlučové a cholesterolu v žluči je nutným předpokladem pro to, aby se zabránilo vzniku žlučových kamenů. Díky své schopnosti pročišťovat cévy, snižovat krevní tlak, jsou fosfolipidy důležité jako prevence proti mozkovým příhodám. Poruchy látkové výměny acetylcholinu jsou příčinou řady mentálních nemocí. Lecitin se tak účastní hojivých procesů jako pozitivní pomocný prostředek. Lecitin se s úspěchem ujal v geriatrii. Podporuje dobrý zdravotní stav starších lidí. U sportovců účinkuje jako energetický zdroj pro svaly a mozek. Doba zotavení po tělesné námaze se díky němu zkracuje. Fosfatidylcholin je důležitou složkou hlenové vrstvy v tlustém střevu. Tento hlen vytváří ochrannou vrstvu, která chrání stěnu velkého střeva před útokem kolonií komenzálních bakterií. Pacient trpící ulcerózní kolitidou má narušenou ochrannou vrstvu a hlen, který ji tvoří, má nižší hladinu fosfatidylcholinu, než je tomu u zdravých osob.
Botox / botulin / botulotoxin
Z latinského botulus = klobása. Botulotoxin, resp. Botulin, či botox nebo-li klobásový jed, je toxická polypeptidická dvousložková směs produkovaná bakteriemi Clostridium botulinum. Produkce botulotoxinu probíhá pouze za anaerobních podmínek, bez přístupu vzduchu, optimální pH prostředí je 4,8–8,5 a teplota kolem 30 °C. Tento jed je považován za jeden z nejúčinnějších. Z oněch přírodních (včetně biokvality) je nejjedovatější, možná absolutně nejúčinnější. Jeho smrtelná dávka je 100 pg/kg, (4 kg ideálně a „spravedlivě“ rozděleny by nejspíše stačily k vyhubení celého lidstva). Proniknutí botulinu do organismu zapříčiňuje otravu nazývanou po původci – botulismus. Je odolný vůči kyselině chlorovodíkové, tedy žaludeční šťávě, a trávení. Neporušený se vstřebává střevní sliznicí, a následně je transportován po těle krví a lymfou. Botulin je ale termolabilní, a ničí ho již teplota nad 60 °C. Do těla se obvykle dostává z potravy kontaminované sporami bakterií Clostridium botulinum. Jde o špatně sterilované konzervy a uzeniny, nakládanou zeleninu, houby v oleji apod. Spory mohou být přítomny dokonce i v medu, u kojenců dává vzniku ranému botulismu. V potravinách se toxin ničí varem. Jistota je jistota, doporučuji vařit po dobu min. 10 min. Botulotoxin se používá v kosmetice, především na vyhlazování vrásek, což má pouze dočasný, značně pofiderní efekt. Má též využití v lékařství. Velmi dobře se uplatňuje při léčbě pocení. Nyní se ovšem zjistilo, že jeho podání vyvolává jizvení v intersticiu svalů (vmezeřená tkáň orgánu, kterou tvoří řídké vazivo), takže jeho používání bude do budoucna pravděpodobně funkčně omezeno. Je také považován za ideální náplň chemických zbraní, protože bakterie, které tento jed produkují, jsou anaerobní a jed samotný se na vzduchu rychle rozpadá, takže oblast zasažená rozptýlením botulotoxinu do vzduchu bude přibližně po uplynutí jednoho dne opět bezpečná.
Kyselina hyaluronová (HA = hyaluronic acid)
HA tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty. Je součástí pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Ve velkém množství se nachází v očním sklivci, synoviální tekutině a kůži. Rovněž tvoří slizovité obaly vajíček některých organismů. HA se začala nově využívat i v oblasti péče o zrak, jako lubrikační látka v očních kapkách nebo v roztocích na kontaktní čočky. Již v 60. letech 20. století se HA využívala k lokální léčbě popálenin a kožních vředů. Významné je využití HA k augmentaci v plastické chirurgii (vyplň vrásek, vtažených jizev, zvětšení prsou). HA se také užívá v přípravcích pro podporu hojení ran. Dobré výsledky byly zaznamenány v kombinaci s jódem při hojení chronických ran, diabetických nohou a bércových vředů. HA se používá v medicíně, kde se vysokomolekulární hyaluronan uplatňuje díky svým viskoelastickým a protizánětlivým vlastnostem. Užívá se především při léčbě nemocí kloubů. Kyselinu hyaluronovou ve výrobním procesu mohou produkovat geneticky změněné kmeny bakterií Escherichia coli.Dalším užívaným způsobem biotechnologické výroby je získávání kyseliny hyaluronové z buněčných stěn bakterií druhu Streptococcus zooepidemicus. Použití v kosmetice nachází proto, že jako polysacharid je tato složka hygroskopická. Tedy váže na sebe vodu. Bohužel, nemá přirozenou inteligenci, aby věděla, že po nanesení na pokožku by měla přestat vázat vodu na sebe a začít ji vázat na pokožku. Drahá součást “hydratačních krémů,” které však bohužel pokožku dehydrují. Takže nevím, jak kdo, ale já mám jasno. Jedů máme okolo sebe dostatek, tak proč si jej dobrovolně mazat na pokožku nebo píchat v podobě injekcí do podkoží? A kyselina hyaluronová? Jistě dobrá, ale pokud si ji tělo vytvoří samo. Tam je totiž její místo, tam je potřebná. Není vhodnější se o ni starat od samého počátku? Podporovat pokožku, klouby, svaly, aby nedocházelo k její likvidaci v těle? Kožní film bychom měli opečovávat, vymazlovat, ne si jej ničit. Často slyším: „Trpím na sluneční alergii. Sluníčko má škodlivé záření. Mám pigmentové skvrny.“ atd. Nebudou mnohé kožní potíže způsobené nekvalitním kožním filmem? Naším ochranným kožním filmem, který vytváří naši vlastní ochrannou bariéru a který si dennodenně poškozujeme nesprávnou péčí? A klobásový jed na kůži? Pokud se nepletu, sama pokožka si ho nevytváří, takže tento jed tam nepatří. S trochou ironie nezbývá než dodat, že snad by bylo vhodné nabízet bolševníkový krém proti vráskám. Krásně se po něm opuchne, fakt všechny vrásky zmizí. Citlivější budou mít excelentně hydratovanou pokožku. Dokonce tak, že nebudou mít nouzi o puchýře…
Michaela Švorcová / m.s@karelhadek.eu
http://www.karelhadek.eu/casopis/casopis-aromaterapie-2-2013