Slovníček odborných výrazů - A
A
Ab ovo – od počátku (od vejce)
Abak, abakus – starověká početní tabulka, počitadlo; arch. deska na hlavici sloupu; stolek u oltáře na přípravu bohoslužebných předmětů
Abaka – manilské konopí, vlákno dužnatých kmenů banánovníků
Abandon – vzdání se nároků, vlastnického práva nebo (pojistné) náhrady
Abasie – neschopnost chůze
Abatyše – představená ženského kláštera některých řádů
Abbé – katolický duchovní bez církevního (kněžského) úřadu
Abdérita – zaostalý, omezený člověk
Abdikace – vzdání se úřadu, trůnu; odstoupení z funkce
Abdomen – břicho, podbřišek, zadeček členovců
Abdominální – břišní
Abiotický – neživý, týkající se anorganické složky a činitelů přírody, prostředí
Abiturient – absolvent školy či student těsně před závěrečnou zkouškou a po ní
Abjudikace – zamítnutí žaloby soudem, soudní rozhodnutí
Abjurace – veřejné zřeknutí se názorů (víry), křivá přísaha
Ablace – snesení, odnětí, snětí, odchlípení, odtávání sněhu, ledovce
Ablaktace – 1. odstavení mláděte; 2. způsob šlechtění, při němž se roub neoddělí od mateřské rostliny, dokud dokonale nesroste
Abnormalita – anormalita, zvláštnost, nepravidelnost, odchylka, zrůdnost
Abnormální – nenormální, odchýlený od řádu, neodpovídající předpisu
Abonent – předplatitel
Abonnement – předplatné, předplacení, subskripce
Abortivum – látka vyvolávající potrat. Ve starověkém Řecku v Cyrene byla ekonomika založená především na výrobě a prodeji mužáku (Silphium), rostliny z čeledi hvězdnicovitých, využívané k vyvolání potratů. Pěstování a obchod s mužákem měl takový význam, že se vyvažovala penězi. Mužák, který rostl pouze v této části Libye, byl Řeky těžen v takovém množství, že došlo k jeho vyhynutí. Léčitelky a bylinkářky, které připravovaly ve středověku bylinné výtažky k vyvolání potratu, byly katolickou církví označovány jako čarodějnice a perzekuovány v čarodějnických procesech. Mnoho běžně dostupných bylin a rostlin jako mrkev obecná pravá, ploštičník hroznovitý, jilm plavý, polej obecná, muškátový oříšek, pelyněk černobýl, papája obecná nebo routa, může mít abortivní účinky. Jejich užívání těhotnými ženami je kontraindikováno.
Akaricid – je skupina pesticidů určených k hubení roztočů (z latinského Acarina). Někdy se též používá termín miticidy.
Aceton – těkavá a hořlavá kapalina používaná jako ředidlo
Acida – prostředky zvyšující kyselost žaludeční šťávy
Acidita – kyselost žaludeční šťávy
ACTH – adrenokortikotropní hormon
Adaptogen – pojem z alternativní medicíny, který označuje rostlinný produkt zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je zranění, úzkost nebo tělesná únava; zlepšuje schopnost odolávat změněným podmínkám (adaptovat se na ně, přizpůsobit se jim).
Ad hoc – (výslovnost: ad hók); jen pro tento případ, k této věci, k tomuto účelu
Aditiva – látky, které se přidávají do jiných látek či směsí s cílem “upravit” či tzv.“vylepšit” jejich vlastnosti. Mezi nejčastější aditiva patří: potravinářská aditiva, tzv. “éčka” čili přídatné látky, dále aditiva do paliv, maziv a nátěrových hmot
Adjuvana – prostředky podporující nebo zesilující účinek hlavního léčiva
Adrenalin – epinefrin je hormon vyměšovaný dření nadledvinek; patří do skupiny katecholaminů. Připravuje tělo na výkon, je základním hormonem stresové reakce „útok nebo útěk“. Adrenalin společně s kortizolem se podílejí na udržení organismu při životě při stresové reakci. Působí proti sobě. Adrenalin způsobuje, že tělo podává extrémní výkony. Kortizol brání před poškozením od účinků adrenalinu
Adstringencia – látky se svíravým či stahujícím účinkem (srážením bílkovin), místně zužují cévy a snižují vyměšování; omezují šíření zánětu a celkově zvyšují odolnost tkáně proti zánětům; často součást dezodorantů (např. soli kovů)
Aerosol – koloidní, různorodá směs malých pevných nebo kapalných částic v plynu. První případ se také označuje jako dým, druhý jako mlha.
Afekce – zasažení chorobou, chorobný stav
Afrodiziakum – zvyšující sexuální aktivitu
Agens – původce, činitel, účinná látka, příčina nemoci; chemické činidlo
Akutní – prudký, naléhavý
Albedo – vnitřní houbovitá bílá vrstva u pomerančového oplodí
Alergie – přecitlivělost organismu k některým látkám
Alfatoxin – jed v potravinách, produkovaný některými druhy plísní (Aspergillus flavus). Může vznikat nevhodným ošetřením či skladováním a má silné karcinogenní účinky.
Alginan – sůl kyseliny algové, získávané z hnědých mořských řas, se uplatňuje se v potravinářství a má schopnost tvořit ve vodním prostředí rosoly.
Alginát – nazývaný někdy jako algin nebo alginát sodný se řadí do skupiny mezi tzv. sferifikátory. Jde o přípravek z mořských řas, používaný v tzv. “molekulární gastronomii,” kde se uplatňují jeho velmi dobré želírující (rosolující) vlastnosti, ale i v zahradnictví, kde se využívá jeho schopnost vázat drobné částice v těžké půdě, a tím k vytvoření její drobtovitější struktury.
Alkaloid – rostlinná dusíkatá organická sloučenina zásadité povahy, vyznačující se zpravidla silnými fyziologickými účinky, často s jedovatým účinkem na lidský organizmus; skupina organických sloučenin, které se tvoří při přeměně aminokyselin. V současné době je jich známo již přes 6 000. Většina z nich náleží k rostlinným alkaloidům, vzácně se však vyskytují i alkaloidy živočichů (hlavně obojživelníků) a hub. Není přesně známo, jaký mají význam v tělech organismů, ovšem je zřejmé, že mají obrannou funkci a dále např. různé rostliny se v podobě alkaloidů zbavují dusíkatých zplodin.
Alopatie – způsob léčby, snažící se vyvolat v těle obranný proces léky opačného účinku
Amara – hořčiny; přírodní látky různého chemického složení a výrazně hořké chuti. V léčebných dávkách nemají žádné vedlejší účinky. Podporují vylučování žaludečních šťáv a tím zlepšují trávení. Užívají se převážně jako tinktury nebo alkoholové výtažky. Hořčiny dělíme na:
- Amara pura – čisté hořčiny povzbuzující činnost trávicích orgánů (hořec, vachta, zeměžluč).
- Amara aromatica – vedle hořčin obsahují i silici (pelyněk, puškvorec, řebíček). Kromě hořké chuti mají i výraznou vůni. Ovlivňují činnost nejen trávicího traktu, ale i jater a žlučníku.
- Amara acria – vedle hořčin obsahují ostře působící látku (pepř, zázvor).
Chemické struktury některých hořčin:
- iridoidové hořčiny (aukubín, oleuropein, prokumbid,...)
- sekviterpenové hořčiny (absinthin, achillicin, achillin, artabsin,...)
- diterpenové hořčiny (columbin, manool, marrubenol, marrubiin, marrubiol, rosmanol,...)
- triterpenové hořčiny (kukurbitacin a, kukurbitacin b, kukurbitacin c, kukurbitacin q, kukurbitacin s,...)
- steroidy (kondurangoglykosid a, kondurangoglykosid e3,...)
- flavonové glykosidy (naringin, neohesperidin)
Ambra – vonná voskovitá sraženina ve střevě vorvaně, užívaná ve voňavkářství
Aminokyseliny – karboxylové kyseliny, jsou základním stavebním kamenem proteinů a peptidů; přímo se podílejí na metabolických pochodech.
Amyláza – enzym, který zajišťuje štěpení škrobu na jednodušší cukry; např. α-amyláza produkovaná slinnými žlázami se nazývá ptyalin, který je obsažen ve slinách a při styku s potravou začne štěpit škrob a složené cukry už v dutině ústní. Amylázu produkuje také pankreas (slinivka břišní), která se nezastupitelně podílí na rozkladu cukrů, tuků a bílkovin. Pankreatická amyláza se podílí na dalším štěpení cukrů.
Amylopektin – polysacharid, složka škrobu
Amylum – škrob (jeden z polysacharidů)
Anabolika – látky blízké mužským pohlavním hormonům, zvyšující tvorbu svalstva; viz též Steroidy / anabolické steroidy
Anafrodisiaka – prostředky potlačující pohlavní pud
Analeptika – léky zvyšující činnost životně důležitých orgánů
Analgetika – léky ke zmírnění či odstranění bolesti; působí tlumivě na určitou část centrální nervové soustavy (CNS)
Andonymum - opiát, lék obsahující opium nebo omamnou látku anodynum). Vyvolává výraznou euforii, pro niž je zneužíván jako droga (viz toxikománie). Princip účinku m. spočívá v podobnosti s látkami, které přirozeně existují v organismu (především v mozku), tlumí bolest a ovlivňují náladu (endorfiny). Vedlejší účinky jsou zácpa, nevolnost, někdy zvracení (srov. apomorfin), při delším podávání častější záněty dýchacích cest, neplodnost u žen a vznik závislosti s abstinenčními příznaky při vysazení. Tlumí dechové centrum. Nápadné je výrazné zúžení zornice (mióza). Srov. kodein, heroin, methadon, nalorfin, naloxon, apomorfin. [řec. mytol. Morfeus bůh snů]
Anemie – chudokrevnost jakožto nemoc krve je z medicínského hlediska charakterizována jako stav, při němž klesne hladina hemoglobinu pod stanovenou hranici. Hranice závisí na věku a hlavně pohlaví. U mužů se Hb pohybuje v rozmezí 130 až 180 g/l, přičemž za dolní mez lze považovat Hb 135 g/a a Htk 0,4. U žen vlivem menstruace hranice kolísá v rozmezí 120 až 160 g/l, za minimální standart je považována hladina hemoglobinu 120 g/l a hematokritu 0,35. Jelikož je hemoglobin základem červených krvinek, jenž na sebe váže kyslík, dochází při jeho nedostatku k nedostatečnému okysličování tkání a orgánů. Organismus na vzniklou situaci reaguje rozdělením priorit, tedy přednostně zásobuje životně důležité orgány, jako je srdce, mozek či plíce a utlumí některé jiné např. kůži či ledviny. Právě proto vzniká ona typická bledost, jež se nejvíce projevuje na kůži a sliznicích.
Anestetika – látky způsobující znecitlivění
Anestézie – znecitlivění, znecitlivování
Angina pectoris – chorobný soubor příznaků, charakterizovaný bolestí za hrudní kostí a v krajině srdeční, provázený pocitem úzkosti
Antacida – léky snižující kyselost žaludku a žaludečních šťáv
Antagonismus – protichůdnost, protiklad
Anthelmintika – léky proti střevním parazitům
Antiagregační – protisrážlivý účinek (brání vzniku trombů)
Antialergika – léky proti přecitlivělosti (alergii)
Anthrachinon – látka s projímavým účinkem
Antiastmatika – prostředky ke zmírnění astmatických záchvatů (proti záduše)
Antibiotika – produkty plísní zabraňující růstu jiných mikroorganismů
Antidepresiva – jsou látky, které se používají k potlačení příznaků deprese. Působí na hladiny neurotransmiterů (chemické látky v mozku) zodpovědných za regulaci nálady.
Antidiabetika adjuvační – prostředky užívané jako pomocné látky při cukrovce
Antidiaforetika – léky proti pocení
Antidiarhoika/antidiarhoický – prostředky proti průjmům / protiprůjmový
Antidota – protijedy
Antiflogistika – prostředky, které mírní zánět a mají antiseptický účinek
Antikarcinogenní – protirakovinový
Antikoagulancia – látky protisrážlivé, zabraňující srážení krve
Antikonvulsní – působící proti křeči, protikřečový (např. na epilepsii)
Antimitotický účinek – prostředek zabraňující dělení buněčného jádra
Antimykotika – léky proti plísňovým chorobám
Antineuralgika – léky účinkující proti bolestem způsobeným zánětem nervů
Antioxidant – je látka, jejíž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů – snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů. Tím omezují proces oxidace v organismu nebo směsích, kde se vyskytují. Z tohoto důvodu se přidávají do potravin, které by byly jinak oxidací nadměrně poškozovány, např. rostlinné oleje – viz žluknutí. Náš nejdůležitější antioxidant je borůvka.
Antiparalelní – rovnoběžný, paralelní, ale opačného směru
Antiparazitální – působící proti parazitům čili hlístům
Antipruriginosa – léky zmírňující svědění
Antipsychotika – preparáty k léčbě psychóz, manických stavů, léčbě úzkosti a nespavosti
Antipyretika – léky proti chorobně zvýšené tělesné teplotě (horečce)
Antirevmatika – léky proti revmatismu; působí analgeticky a protizánětlivě u většiny bolestivých a zánětlivých stavů pohybového ústrojí
Antiseptika – látky, bránící vývoji a množení mikrobů
Antisklerotika – léky proti kornatění cév čili proti aterioskleróze
Antispasmodický – protikřečový
Antispasmodikum (spasmolytikum) – lék proti křečím hladkého svalstva
Antitoxický účinek – účinek rušící působení toxinu, jedu
Antitusika – léky na zmírnění nebo potlačení suchého a neúčelného kašle
Arbutin – fenolový glykosid, účinná farmaceutická látka, kterou obsahují brusinky a medvědice lékařská (přeměnou na hydrochinon působí hepatotoxicky (= poškozující játra). Brusinky podávané při zánětech okyselí moč, ničí bakterie a zabraňuje jejich usazování v močových cestách. Proto brusinky není radno konzumovat pravidelně a dlouhodobě!
Antivirový – protivirový
Antokyany – silné antioxidanty – z řeckého ánthos = květ + kyanos = ocelově modrý, jsou to ve vodě rozpustné pigmenty ve vakuolách některých buněk. Patří ke flavonoidům, v rostlinách se vyskytují ve formě glykosidů, jejich aglykonová (necukerná) část se označuje jako antokyanidin. Barva se mění v závislosti na pH. Kyselé roztoky antokyanů bývají červené, neutrální fialové a zásadité modré. Antokyany mají značné rozšíření v přírodě. Zbarvují např. modře květy pomněnek, červeně květy máků či růží, dále jsou obsaženy v mnohých plodech (ptačí zob, černý rybíz aj.) v listech (červené zelí) apod.
Změna reakce buněčné šťávy způsobuje u některých rostlin změnu barvy korunních lístků během vývoje květů.[zdroj?] U plicníku jsou v poupěti květy červené, při rozkvětu fialové a nakonec, obvykle po opylení, zmodrají. Tyto modré květy již opylovači nenavštěvují (barva květu tak může signalizovat i množství dostupného nektaru).
Použití v potravinách: Používá se jako potravinové barvivo s označením E163. Jedná se o bezpečné aditivum, u kterého nejsou známy nežádoucí vedlejší účinky. V České republice je zakázáno její použití pouze v dětské výživě.
Antonymum – slovo opačného významu, opozitum
Anxiolytika – léky požívané pro snížení či odstranění úzkosti
Anotace – poznámka, vysvětlivka; připojování poznámek; stručná charakteristika díla
Aplikace – podávání, užití, přenesení
Aquae aromaticae – (lat.) aromatické vody; vodní roztoky silic, většinou s přísadou lihu
Arašídy / podzemnice olejná – pražená semena se přidávají do čokolád, vyrábí se z nich tzv. arašídové máslo, přidávají se do jídel typu "čína." Arašídy jsou bohaté na bílkoviny 26%, tuky 50%, vitamín B3-niacin (až 100% denní potřeby), hořčík 168 mg, draslík 705 mg, fosfor 736 mg, zinek 3,27 mg, železo 4,58 mg, měď, mangan a hlavně kyselinu listovou (130% denní potřeby) a vitamin E - 9,13mg /100g.
arašídy jsou vynikajícím lékem na:
- nervovou soustavu
- podporují krvetvorbu
- příznivě působí při nemocech srdce, krevního oběhu a látkové přeměny
- pomáhají také snižovat hladinu cholesterolu
- upravují stav některých kožních onemocnění a údajně snižují i kazivosti zubů
- V kosmetice se může použít jako čistící tělový olej, při ekzémech, suché pokožce a dermatitidě všeobecně.
Mají-li se arašídy používat jako lék:
- měli bychom konzumovat pouze kvalitní arašídy, nejlépe BIO, které jsou přísně kontrolovány na přítomnost plísní, pesticidů i herbicidů
- při koupi raději vybereme ty, které jsou baleny v ochranné atmosféře
- před konzumací bychom je měli je krátce tepelně upravit - syrové jsou hůře stravitelné
- poctivě je rozkousejte, aby byly snadněji stravitelné
Argumentační klam – též řečnický trik je v řečnictví takový výrok, jehož smyslem je porazit či přesvědčit oponenta bez ohledu na pravdivost zastávaných názorů. Podstatou argumentačního klamu bývá nenápadné porušení pravidel logického důkazu, působení na emoce místo na rozum, případně obojí. Argumentační klamy bývají oblíbenou součástí argumentace propagandy a manipulátorů. Vzhledem k aktuálnosti tématu v současné době, jsem si dovolila tento termín rozebrat poněkud podrobněji. Je to více, než zajímavé:
Klamy spočívající v odvádění pozornosti
· Ad absurdum – (z latiny) tvrdí, že zavedení opatření povede k ještě dalšímu, a to ve svém důsledku způsobí celý řetěz čím dál tím méně pravděpodobných následků, které způsobí totální katastrofu. Příklad: Když povolíme volné pobíhání psů po parcích, lidé si je budou bez košíků brát i do autobusů a za chvíli i na palubu letadel, a od toho už je jen krůček k tomu, aby pokousali pilota a způsobili leteckou katastrofu.
- Ad ignorantiam – (z latiny) argument oslovující nevědomost. Tvrdí, že nedokazatelnost nějakého výroku znamená, že platí opak. Příklad: Nelze dokázat, že Bůh neexistuje, tudíž Bůh existuje. Nelze dokázat, že Bůh existuje, tudíž Bůh neexistuje.
- Falešné dilema – vyvolává dojem, že existují pouze dvě (nebo tři či více) možností tam, kde jich je ve skutečnosti celá škála. Příklad: Kdo mě nepodporuje, je můj nepřítel. Kdo nejde na demonstraci odborů, ten podporuje vládu.
- Sloučená otázka – jedna otázka obsahující ve skutečnosti otázky dvě tak, že jakákoliv odpověď dostane reagujícího do nežádoucí situace. Oblíbené zejména u právníků: Přestal jste už bít svoji ženu? ve skutečnosti obsahuje otázky dvě: Bil jste svoji ženu? a Přestal jste s tím už?
- Úhybný manévr – (red herring) v angličtině výraz znamená původně uzený sleď, obrazně (často v detektivkách) falešná stopa. Druhotný význam je patrně odvozen z triku při honu na lišku, kdy uzený sleď tažený jezdcem přes území lovu dokázal psy snadno svést ze stopy. V diskusích se jedná o odvedení pozornosti od jádra věci k podružnostem.
Podstatu klamu elegantně vystihuje známá anekdota: USA: Kolik je v SSSR průměrný plat kvalifikovaného dělníka? SSSR: A vy zase bijete černochy! / Manžel: Opravdu si nemůžeme dovolit norkový kožich. Pracuji dvanáct hodin denně a i tak máme sotva na nájem. Manželka: A na tu mladou servírku tehdy před deseti lety jsi peníze měl, co?!
Klamy oslovující emoce a další psychologické motivy
· Argument klacku
Cíl klamu místo zdůvodnění přesvědčíme nepříjemnými důsledky, které vyvstanou, jestliže nebude souhlasit. Příklad: Jsem si jist, že se ve vašem podniku najde trocha peněz pro naši dobročinnou nadaci. (rozhlédnutí se kolem). Vypadá to u vás docela hořlavě. Stačilo by, aby někdo neopatrně upustil kanystr s benzínem, a celé by to tu lehlo popelem.
· Argument vzbuzující soucit
Místo věcné argumentace se snaží působit na city. Příklad: Pracoval jsem na svém projektu celý týden. Když jej odmítnete, ztratí můj život smysl.
· Argument poukazující na důsledky
Tvrdí, že z přesvědčení nebo teorie plynou (údajně) nepřijatelné důsledky, a z toho vyvozuje, že musí být mylná. Příklad: Lidé musí být nadřazeni zvířatům. Jaký by jinak byl smysl naší existence?
· Kvalifikující jazyk
Spojuje žádoucí výrok s pozitivním označením a vyvolává dojem, že jeho odmítnutím se posluchač automaticky řadí do opačné skupiny. Příklady: Každá rozumná hospodyně ví, že bez MegaČistidla4000 je kuchyně k ničemu. / Hodné dítě na strýčka nedonáší. / Každá slušná rodina chodí do kostela.
· Společenský apel
(bandwagon fallacy, argumentum ad populum)
Zdůvodňuje myšlenku tím, že s ní ostatní souhlasí. To přitom nemá na její faktickou správnost žádný vliv. Příklad: Znárodnění je správné, protože ho podporuje 98 % procent lidí. / Všechny děti ve třídě přece mají koloběžku/mobil! / Každý rodič dá někdy dítěti na zadek!
· Záměna předmětu
Útok na člověka či na lidský produkt (argumentum ad hominem). Místo argumentace napadá jejího předkladatele. Příklad: To se dalo od recidivisty čekat. / Té práci se nedá věřit, napsal ji jen proto, aby ho nevyhodili ze školy. / Copak může být kouření nezdravé, když tolik doktorů kouří?
· Dovolávání se autority
(argumentum ad verecundiam)
Každé odvolání se na autoritu nemusí nezbytně být klamem. Klamem takové tvrzení je, pokud celé stojí na tom, že to někdo říkal, zvláště když je tato autorita odborníkem v jiném odvětví (kameny z nebe nepadají..) nebo když tvrdí nesmysly. Příklad: Policejní zásah proti CzechTeku byl oprávněný – říkal to Karel Gott. / Jak zjistil Dr. SlavnáAutoritaPlacenáTabákovouSpolečností, kouření cigaret může prodloužit život až o dvacet let. / Jak píše už Marx/Stalin/..., ... (tvrzení odkazující v dogmatických systémech na určité autority je jen těžko napadnutelné, ať už říká cokoli - např. v ČSSR bylo za totality jen těžko napadnutelné tvrzení odvolávající se na klasiky marxismu-leninismu, ať už samotné tvrzení říkalo (takřka) cokoli). / V judikátech (Nejvyššího soudu, NSS, ÚS,...) je stanoveno, že... (moderní variace na předchozí dovolávání se autority) - toto je příklad, kdy odvolání se na autoritu je správné, neboť nižší soud je vázán nálezem vyššího soudu v podobné věci - tak je alespoň definován právní systém.
Anonymní autorita
Klam se odvolává na nepojmenovaný, ale údajně dobře informovaný zdroj. Elegantní způsob šíření smyšlených faktů. Příklad: Jak uvedl dobře informovaný zdroj, ministr kultury se v noci bojí a zalézá pod postel. / Experti zjistili, že Michael Jackson je ve skutečnosti žena. / V poslední době se tvrdí, že čtyři nemusí být celé číslo.
Zdání klame
Vzhled řečníka, stejně jako záběr kamery v televizi nebo hudba v pozadí ovlivňuje, do jaké míry mu budou posluchači důvěřovat. Upravenému muži ve vkusném obleku zabíraném z mírného podhledu a s příjemnou hudbou v pozadí televizní diváci uvěří spíše než špinavému dredaři.
Induktivní klamy
Induktivní úvaha spočívá v odhadu vlastností celku na základě zkušeností s jeho částí. Induktivní klamy vyplývají z nedodržování základních statistických pravidel.
Unáhlené zobecnění
Usuzování na vlastnosti celku na základě příliš malého vzorku. Příklad: Ekonomové neumějí psát na stroji. Znal jsem jednoho, a ten si při tom málem zlámal ruce. / Metalisti jsou teplí. Znám jednoho, a ten je gay.
Nereprezentativní vzorek
Vzorek, na jehož znalosti zakládáme svou úvahu, je sice dostatečně velký, ale neodpovídá rozložení celku. Příklad: Bleskový průzkum veřejného mínění, provedený dnes odpoledne ve foyer obchodu Hugo Boss, prokázal, že Češi považují svoji životní úroveň za uspokojivou. / Bleskový průzkum v Poslanecké sněmovně potvrdil, že lidé jsou spokojeni s politikou.
Klamná analogie
Klamná analogie porovnává dva zcela nesouvisející jevy, a tvrdí, že má-li jeden nějakou vlastnost, musí ji mít i druhý. Příklad: Státní správa je jako bonboniéra ve spíži: musíte urvat, co se dá, než na vás přijdou. / S reformou je to jako s prasetem. Když chcete prase zreformovat do uzeného, musíte ho nejdřív zabít.
Lenivá indukce
Závěr induktivního úsudku je odmítnut, přestože existuje dostatek důkazů na jeho podporu. Příklad: Pan F. byl dnes ráno zadržen policií celý od krve, když se pokoušel hodit do obecní přehrady velký barel se zatím nezjištěným obsahem. Jak tisku řekl ředitel policie, shodou okolností bratr zadrženého, zatím nebyly nalezeny žádné stopy naznačující, že by celá záležitost mohla souviset se včera oznámeným zmizením tchyně pana F.
Klam daný vyloučením
Abychom dosáhli žádoucího úsudku, je někdy nezbytné nevyhovující skutečnosti z úvahy vyloučit, a to například jejich zamlčením. Příklad: Ředitel zvěřince překročil své pravomoci, když lamě, tučňákovi a ptakopyskovi zkrátil příděl pohanky. O přídělech pohanky přitom má právo rozhodovat jen kolegium chovatelů. Stěžovatel přitom opomněl uvést, že zkrácení přídělu pohanky pro tučňáka a ptakopyska prosadil u ředitele on sám ve chvíli, kdy kolegium chovatelů mělo úporné průjmy a bylo tedy mimo dosah.
Statistické sylogismy
Klamy vyplývající ze záměny platnosti obecných pravidel a jejich výjimek. Příklad: Je špatné ubližovat zvířatům. Tudíž bys neměl udeřit ani psa, co se ti pokouší prokousnout hrdlo. / Humbert Starý pracoval šestnáct hodin denně v kamenolomu a dožil se sta let. Z toho plyne, že kdo se chce dožít sta let, musí pracovat šestnáct hodin denně v kamenolomu.
Kauzální klamy
Chybná časová následnost (post hoc ergo propter hoc). Z toho, že dva jevy následují po sobě, se mylně usuzuje, že mezi nimi existuje příčinná souvislost. O příčinné souvislosti hovoříme, tedy pokud po prvním jevu nutně následuje jev druhý, i když není nutné, aby byl první jev jedinou možnou příčinou jevu druhého. Příkladem příčinné souvislosti může být smrt po ztrátě velkého množství krve – ztráta velkého množství krve způsobí smrt, ale není její jedinou možnou příčinou. / Turbulence začaly těsně po tom, co se začala podávat káva. Podávání kávy tedy způsobilo turbulence. / Týden jsem měl chřipku, ale potom jsem začal pít kočičí džus a chřipka přešla. Kočičí džus tedy léčí chřipku.
Společný efekt
Oba zdánlivě závislé jevy mají nepozorovanou společnou příčinu. Příklad: Začala hořet přístrojová deska a pak se auto zastavilo. Zastavení auta způsobil požár přístrojové desky. (Auto může jet i s hořící přístrojovou deskou, oba jevy způsobil zkrat v elektroinstalaci, který odstavil i zapalování motoru.)
Nevýznamná příčina
První je opravdu příčinou jevu druhého, ale v porovnání s ostatními příčinami je nevýznamná. Za klam se nepovažuje, pokud všechny příčiny druhého jevu mají stejnou důležitost (například ve volbách). Příklad: Nedojedl jsi ovesnou kaši. Děti v Kamerunu kvůli tobě hladovějí.
Chybný směr
Záměna příčiny a následku. Příklad: Častější používání kondomů způsobuje rozšíření AIDS.
Větší počet příčin
Jev má větší počet příčin, ale je označena jen jedna z nich. Příklad: Druhou světovou válku způsobila politika appeasementu.
Neexistující příčina
Klam zvaný též omyl hazardního hráče. Hledá vztahy příčiny a následku tam, kde nic takového není. Příklad: Už dvacetkrát za sebou mi nepadla šestka. Teď už přece musí padnout! (Pravděpodobnost šestky je ovšem stále stejná.)
Odvození z minulosti
Nebo také “Genetický omyl.” Jde o přesvědčení, že je možné povahu jevu odvodit z jeho původu, zdroje nebo počátku, nebo zamítnutí něčeho s poukazem na to, že to má podezřelé počátky. Oblíbenou aplikací tohoto omylu je odvozování podstaty věci pitváním kořenů a historie jejího slovního označení. Příklad: Mateřídouška je jako mateři-douška čili maminčina poznámka.
Jde o něco jiného
Argumentace kruhem (petitio principii, begging the question). Výrok, který dokazujeme, je brán jako předpoklad. Příklad: "Předpokládejme, že Adam nikdy nelže. Z toho, že Adam mluví, tedy logicky vyplývá, že říká pravdu" je sice dedukce formálně zcela korektní, o Adamově pravdomluvnosti ale neříká zhola nic.
Irelevantní (bezvýznamný) závěr
Je logický klam, postavený na situaci, kdy důkaz dokazuje něco jiného, než to, co je podstatou tvrzení. Příklad: Takže jak jsem zde dokázal, že obžalovaný měl nešťastné dětství a ve škole ho každý den spolužáci fyzicky týrali a nutili olizovat tabuli. Žádám tedy, aby byl obžaloby v plném rozsahu zproštěn. / “Ti, kteří jsou na posledních místech kandidátní listiny, jsou nezkorumpovatelní, protože nemají žádnou zkušenost s politikou. Proto byste jim měli dát preferenční hlasy.” — To, že ještě neměli možnost ukázat, jestli jsou schopní korupce, neznamená, že korupce opravdu schopní nejsou.
Klam irelevantního cíle
Je variantou irelevantního závěru, zpochybňuje něco tvrzením, že nebylo dosaženo cíle, o který ale také ve skutečnosti ani nešlo. Příklad: K čemu je NASA, když dodnes nedokázala postavit stálou základnu na Měsíci?
Podsunutý argument
Tzv. “Straw man” čili “slaměný panák” Podstatou tohoto klamu je najít velmi slabý až hloupý argument, který by mohla zastávat protistrana, ale zpravidla jej nezastává. Ten demonstrativně rozcupovat na cucky a budit při tom zdání, že se všemi argumenty protistrany se lze takto snadno vypořádat. Příklad: Zastánci potratů vám budou tvrdit, že jít na potrat je levnější, než kupovat výbavu pro dítě. To je ale zjevný nesmysl – do ceny potratu je totiž třeba započítat i nezbytnou hospitalizaci, nemluvě o tom, že na výbavu pro novorozence naše vláda nabízí zvláštní sociální příspěvky. Je tedy jasné, že neexistují žádné rozumné důvody, proč potraty povolovat.
To nevyplývá!
Klamy založené na špatném používání implikace, tj. na vyplynutí či podmíněném výroku typu “jestliže pak, z toho plyne” (non sequitur = to z toho neplyne, chybné uvažování).
Doložení vyplývajícího
Předpokládá, že automaticky platí i opačná implikace. Příklad: Každý policista je státní zaměstnanec. Já jsem státní zaměstnanec, a tudíž musím být policista. / Každý gay je na kluky. Lenka je na kluky, a tudíž musí být gay.
Zamítnutí předešlého
Říká, že v případě neplatnosti předpokladu nemůže platit ani závěr. Neříká přitom ale vůbec nic o tom, co se stane, když předpoklad nebude platit. Příklad: Řekl, “jestli mi nedáš bonbón, kopnu tě.” Takže když mu bonbón dám, nemůže mě kopnout.
Inkonzistence
Je klam založený na tvrzení, že jsou pravdivé dva výroky, které si vzájemně odporují. Může být založen i na používání obecných pravidel místo výjimek a naopak. Příklad: “V žádném případě fyzicky neublížím živé bytosti. Toho tučňáka jsem zastřelil, protože do mě kloval. Proto splňuji předpoklady pro funkci MírumilovnéhoOchráncePřírody.”
Další druhy logických klamů – slovní hříčky
Dvojznačnost – kalambúr. Slovní hříčky, které využívají zvukové podobnosti či shody dvou významem různých pojmenování, nebo mnohoznačnosti jednoho pojmenování. Důležitým faktorem je kontext.
Palindrom neboli ráček je slovo, věta nebo číslo, které se dá číst jak zprava doleva, tak zleva doprava a má vždy stejný význam. Příklad: kajak / krk / radar / oko / Ale jak tak Katka jela. / I zeman ležel na mezi. / Kobyla má malý bok. / Jelenovi pivo nelej.
Klamy při vysvětlování
Klamné definice (nejasná, kruhová, příliš široká či příliš úzká definice nebo definice s vnitřním rozporem). Vybere nejhoršího jednotlivce z většího celku a následně s ním porovnává kvalitu dalších jednotlivců. Příklad: Jednooký mezi slepými králem.
Tolik tedy argumentační klamy, se kterými se dnes často setkáváspan style=p class=#xa;normaltext-align:justify Slovní hříčky, které využívají zvukové podobnosti či shody dvou významem různých pojmenování, nebo mnohoznačnosti jednoho pojmenování. Důležitým faktorem je kontext.me a nezřídka v nich ztrácíme orientaci.
___________________________________________
Aromatika – aromatické látky, které pozitivně ovlivňují vůni léčebného prostředku
Asertivita – sebeprosazování, nenásilně projevené sebevědomí, troufalost
Asfalt – živice, které se vyskytují v přírodě buď společně s jinými, nebo samostatně v různém geologickém prostředí, hlavně v naftových sedimentech. Získává se z ropy jako zbytek po vakuové destilaci. Je to ta nejhustší složka ropy s nejvyšším bodem varu.
Asociace – sdružení, spojení
Aspirace – nasání / odsání tekutiny nebo vdechnutí kapaliny nebo pevného útvaru. Proti vdechnutí má tělo obranný mechanismus: zástava dýchání při polykání, vzájemná souhra svalů hltanu a hrtanu. Tato obrana je oslabena např. při větší opilosti, v bezvědomí po operaci, při některých nervosvalových chorobách apod. Vdechnutí může být závažnou událostí dušení, následný zápal plic.
Astenie – celková tělesná slabost
Astma bronchiální – záducha, průduškové astma se záchvatovou dušností vznikající na podkladě náhlého zúžení průdušek
Astrologie – či hvězdopravectví je obor zabývající se hledáním vztahů a souvislostí mezi postavením kosmických těles a právě probíhajícími i budoucími ději na určitém místě Země
Astropsychologie – disciplína užité astrologie, která využívá z horoskopů získané poznatky v psychologii a psychoanalýze
Astrupovo vyšetření – porovnávání skutečně naměřené a standardní, tj. vypočítané hodnoty bikarbonátu sodného v těle při normálním dýchání. Roztok bikarbonátu sodného (natrium hydrogencarbonicum) se užívá např. v akutní medicíně k léčbě těžké acidózy. V prášku se tradičně užívá jako zažívací soda
Aterioskleróza – kornatění tepen
Atila – krátký mužský kabát zdobný šňůrami, který nosívali maďarští husaři a honvédi
Atilla – přezdívaný Bič Boží, znamená v překladu “Tatíček” (? - březen 453). Byl to nejmocnější král hunské říše, krátkodobého státního útvaru ve střední a východní Evropě, který vznikl v souvislosti se stěhováním národů. Attila pocházel z vysokých kruhů hunské společnosti. Jeho otcem byl hunský náčelník Mundiuch (Mundzuk), o němž není nic bližšího známo. Mundiuchovi bratři Rugila a Octar vládli Hunům od 20. let 5. století.
Atonie – ztráta svalového napětí, ochablost
Atopická dermatitida – atopické děti se rodí bez enzymu, který je nutný k promašťování kůže, tím pádem čím víc promazáváme tím lépe
Atopický ekzém/eczema atopicum – chronické zánětlivé onemocnění kůže
Atrium – latinsky předsíň
Atrofie – zmenšení, ztenčení normálně vyvinutého orgánu, tkáně, buňky
Autosugesce – namlouvání něčeho sobě samému
Avitaminóza – nedostatek vitamínu (chybějící vitamín určuje druh choroby)